A long wire carrying a 6.15A current reverses direction by means of two right-an
ID: 1320536 • Letter: A
Question
A long wire carrying a 6.15A current reverses direction by means of two right-angle bends, as shown in the figure. The part of the wire where the bend occurs is in a magnetic field of 0.666T confined to the circular region of diameter 75.0cm , as shown. Assume that I= 6.15A and d=44.5cm .
Part A
Find the direction of the net force that the magnetic field exerts on this wire.
Part B
Find the magnitude of the net force that the magnetic field exerts on this wire.
F= _____________N
The force is directed to the right. The force is directed to the left. The force is directed into the page. The force is directed out of the page. A long wire carrying a 6.15A current reverses direction by means of two right-angle bends, as shown in the figure. The part of the wire where the bend occurs is in a magnetic field of 0.666T confined to the circular region of diameter 75.0cm , as shown. Assume that I= 6.15A and d=44.5cm . Part A Find the direction of the net force that the magnetic field exerts on this wire. The force is directed to the right. The force is directed to the left. The force is directed into the page. The force is directed out of the page. Part B Find the magnitude of the net force that the magnetic field exerts on this wire. F= _____________NExplanation / Answer
The force is directed to the left.
Fb = i*d*B*sin90
Fb = 6.15*0.445*0.666*1 = 1.8226755 N <--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.