The primary coil of a certain transformer has an inductance of 2.82 H and a resi
ID: 1319471 • Letter: T
Question
The primary coil of a certain transformer has
an inductance of 2.82 H and a resistance of
97.5 ?.
If the primary coil is connected to an ac
source with a frequency of 29.1 Hz and a
voltage of 105 V rms, what is the rms current
through the primary?
Answer in units of A.
(part 2 of 4)
If the primary is connected to 152 V dc, what
is the current through the primary? Disregard
initial effects.
Answer in units of A.
(part 3 of 4)
In case 1, find the power dissipated in the
resistance.
Answer in units of W.
(part 4 of 4)
In case 2, find the power dissipated in the
resistance.
Answer in units of W.
Explanation / Answer
omega, ? = 2*pi*f = 2*3.14*29.1 = 182.748rad/s
Inductive reactance is omega*L = 2.82 * 182.748 = 515.349 ohms
Impedance of the circuit is sqrt(97.52+ 515.3492) = 524.491 ohms
Current is 105 /524.491 = 0.2 A
Power in resistor is I2R = 3.9 W
DC case
Current is 152/97.5 = 1.558 A
Power in resistor is I
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.