A conducting bar of length E moves to the right on two frictionless rails as Sho
ID: 1319445 • Letter: A
Question
A conducting bar of length E moves to the right on two frictionless rails as Shown In the figure below. A uniform magnetic field directed Into the page has a magnitude or 0.290 T. Assume R=8.90 Ohm and l=0.370 m. (a) At what constant speed should the bar move to produce an 8,70.mA current In the resistor? m/s (b) What is direction of the induced current clockwise counterclockwise into the page out of the page (C) At what rate is energy delivered to the resistor? mW (d) Explain the origin or the energy being delivered to the resistor.Explanation / Answer
a) to produce 8.70 mA current, induced emf E = iR = 8.9- x 8.70 x 10-3 = 0.0774 V
induced emf (according to faraday law and lenz law)
E = - Blv
0.0774 = 0.290 x 0.370 x v
v =0.722 m/s
b) counterclockwise
c) energy = i^2R = (0.0087^2) x8.90 = 6.74 x 10-4 Watt
d) as conducting rod is moving in magnetic field, magnetic flux is genereated and that will
opposes by current generated in resistor.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.