24. A baton twirler has a baton of length 0.36 m with masses of 0.48 kg at each
ID: 1318759 • Letter: 2
Question
24. A baton twirler has a baton of length 0.36 m with masses of 0.48 kg at each end. Assume the rod itself is massless. The rod is first rotated about its midpoint. It is then rotated about one of its ends, and in both cases uniformly accelerates from 0 rad/s to 2.4 rad/s in 3.6 5. a) Find the torque exerted by the twirler on the baton when it is rotated about its middle. b) Find the torque exerted by the twirler on the baton when it ?s rotated about its end. 25. What is the rotational kinetic energy of a 0.82 kg sphere (I = 2/5 MR^2), with a radius of 0.058 m, rolling with an angular velocity of 5.2 rad/s? 26. A 0.36 kg, 0.11 m radius, thin hoop (I = MR^2) is rotating, without slipping, while moving linearly with an angular velocity of 4.8 rad/s along a path. What is its total kinetic energy (translational plus rotational)? 27. How much work is required to uniformly slow a merry-go-round of mass 1850 kg and a radius of 8.30 m from a rotational rate of 1 revolution per 7.40 s to a stop? Model the merry-go-round as a solid cylinder (I = 1/2 MR^2). If the merry-go-round is stopped in 7.40 s, what power Is exerted?Explanation / Answer
25. rotational energy = 1/2 I w^2
I = 2/5MR^2 = 2/5 *0.82*0.058^2 = 1.103392 *10^-3
ENERGY = 0.01492 JOULES
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.