Two pucks are sliding on a frictionless tabletop. Block A (mass 4.11 kg) is movi
ID: 1318241 • Letter: T
Question
Two pucks are sliding on a frictionless tabletop. Block A (mass 4.11 kg) is moving to the East (+x direction) at 1.50 m/s. Block B (mass 4.93 kg) is moving to the North (+y direction) at 1.80 m/s. Assume the system to be both Block A and Block B. (Note: It could be useful to make a drawing of the situation.)
What is the x-component of the total momentum of the system before the collision?
What is the y-component of the total momentum of the system before the collision?
What is the x-component of the total momentum of the system after the collision?
What is the y-component of the total momentum of the system after the collision?
Explanation / Answer
Ma = mass of block A = 4.11 kg , Mb = mass of block B = 4.93 kg
Velocity of Ma along X-direction= Vaxi = 1.50 m/s ,
Velocity of Mb along X-direction before collision = Vbxi = 0 m/s
Velocity of Ma along Y-direction= Vayi = 0 m/s ,
Velocity of Mb along Y-direction before collision = Vbyi = 1.80 m/s
Along X-direction :-
Total Momentum before Collision Along X-direction :
Ma Vaxi + Mb Vbxi = (4.11 kg ) (1.50 m/s) + (4.93 kg) (0 m/s) = 6.165 kgm/s
Total Momentum before Collision Along Y-direction :
Ma Vaxi + Mb Vbxi = (4.11 kg ) (0) + (4.93 kg) (1.80 m/s) = 8.87 kgm/s
According to Conservation of Momentum :
Total Momentum after Collision Along X-direction = Total Momentum before Collision Along X-direction = 6.165 kg m/s
Total Momentum after Collision Along Y-direction = Total Momentum before Collision Along Y-direction = 8.87 kgm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.