A 2.70 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force
ID: 1318191 • Letter: A
Question
A 2.70 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force ModifyingAbove Upper F With right-arrow of magnitude 6.48 N and a vertical force ModifyingAbove Upper P With right-arrow are then applied to the block (see the figure). The coefficients of friction for the block and surface are ?s = 0.4 and ?k = 0.25. Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of ModifyingAbove Upper P With right-arrow is (a)9.00 N and (b)13.0 N. (The upward pull is insufficient to move the block vertically.)
Explanation / Answer
Part A)
The formula for friction is uFn
Fn = mg - P
Fn = (2.7)(9.8) - 9 = 17.46 N
If the friction was static, the force is .4(17.46) = 6.984 N
Since the applied force is less than this, the block can not move and the frictional force will be equal to the applied force.
That is 6.48 N
Part B)
The new normal force is
Fn = (2.7)(9.8) - 13 = 13.46 N
The static frictional force is .4(13.46) = 5.384 N
Since this is smaller than the applied force, the block will move, so the frictional force is based on the kinetic friction
F = (.25)(13.46)
F = 3.37 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.