A length of wire is formed into a coil of 21.00 square loops with the sides of t
ID: 1317364 • Letter: A
Question
A length of wire is formed into a coil of 21.00 square loops with the sides of the square being 2.50 cm long. The loop is placed in a uniform 480.0 mT magnetic field and subjected to a current of 71.0 mA.
a) What torque in N-m will be exerted on the coil when the magnetic field is parallel to the plane of the coil?
b) What torque in N-m will be exerted on the coil when the magnetic field is perpendicular to the plane of the coil?
c) What torque in N-m will be exerted on the coil when the magnetic field makes an angle of 60.0
Explanation / Answer
A. torque doe a loop is T = NIAB sin theta
so
a. when B is parallel to the plane of coil, theta = 90 deg
so T = 21 *0.025*0.025 * 0.48 *0.071 * sin 90
T = 4.474 *10^-4 Nm
-------------------------------
when B is per[endicular , theta = 0 deg
as sin 0 = 0
Torque T = 0
-----------------------
when B is at 60 deg, anglre made is 30 deg
so
so T = 21 *0.025*0.025 * 0.48 *0.071 * sin 30
T = 2.23 *10^-4 Nm
-------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.