Two capacitors (C 1 = 6.5 uF, C 2 = 15.5 uF) are charged individually to (V 1 =
ID: 1317052 • Letter: T
Question
Two capacitors (C1 = 6.5 uF, C2 = 15.5 uF) are charged individually to (V1 = 17.8 V, V2 = 5.3 V). The two capacitors are then connected together in parallel with the positive plates together and the negative plates together.
7. [1pt]
Calculate the final potential difference across the plates of the capacitors once they are connected.
Correct, computer gets: 8.993E+00 V
Hint: This problem was discussed in class. Remember capacitance in parallel: C_T = C_1 + C_2 The total charge is the sum of the individual charges. The voltage drop across both capacitors is the same after they are connected.
8. [1pt]
Calculate the amount of charge (absolute value) that flows from one capacitor to the other when the capacitors are connected together.
Explanation / Answer
apply the formula for final volatge V = C1V1 +C2V2/(C1+C2)
here
V1 = 17.8 V
V2 = 5.3 V
C1 = 6.5 uF
C2 = 15.5uF
V = (6.5 * 17.8) +(15.5 * 5.3)/(6.5 +15.5)
V = 8.99 *10^3 Volts
-------------------------------------------
apply Charge Q = CV
when Connected in parallel, Cnet = C1+C2 = 15.5+6.5
Cnet = 22uF
so
Charge Q = 22e-6* 8000
Q = 0.176 Coulombs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.