333333333 A cylindrical capacitor has an inner conductor with a radius of 1.4mm
ID: 1316892 • Letter: 3
Question
333333333
A cylindrical capacitor has an inner conductor with a radius of 1.4mm and an outer conductor with a radius of 3.9mm . The two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor has a length of 2.8m . 1- What is the capacitance per unit length? Express your answer using two significant figures. 2- The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 300mV . Find the charge (magnitude and sign) on both conductors. Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures
Explanation / Answer
1.). What is the capacitance per unit length?
Radius of inner conductor of a cylindrical capacitor= a = 1.4 mm
Radius of outer conductor = b = 3.9mm .
The two conductors are separated by vacuum.Length of entire capacitor =L= 2.8 m
The capacitance per unit length = C/L= 2pi(eo)/ln(b/a)
The capacitance per unit length = C/L= 55.60619*10^-12/ln(3.9/1.4)
The capacitance per unit length = C/L= 55.60619*10^-12/1.024
The capacitance per unit length = C/L= 54.276 *10^-12 F Ans. of (1)
______________________________________...
2- The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 300mV . Find the charge (magnitude and sign) on both conductors.
The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 300 mV .
The charge (magnitude and sign) on both conductors= q =CV
q =( 54.276 *10^-12 )*2.8*0.30
Charge on outer= q = + 4.56*10^-11 C Ans.
Charge on inner= q = - 4.56*10^-11 C Ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.