A heat engine has an efficiency of 42% and produces a power output of 22000 W, w
ID: 1316801 • Letter: A
Question
A heat engine has an efficiency of 42% and produces a power output of 22000 W, with each cycle taking .03s to complete. How much work is done in each cycle? How much heat is input in each cycle? How much heat is expelled in each cycle? If the cycle were run in reverse as a refrigerator, what would it's coefficient of performance be? Suppose this heat engine has 80% of the efficiency of a Carnot heat engine operating between a low temperature of 320 K and an unknown high temperature. What would the high temperature be?
Explanation / Answer
W=P*t=22000*0.03
heat expelled=Q2=work done=W
efficiency=1-Q2/Q1
0.42=1-Q2/Q1
Q1=Q2/0.58
if its is reverse as a refrigerator
then new q2=Q1 and q1=Q2
new efficiency=en=1-q2/q1
0.8*en=1-320/T1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.