The membrane of the axon of a nerve cell is a thin cylindrical shell of radius r
ID: 1316351 • Letter: T
Question
The membrane of the axon of a nerve cell is a thin cylindrical shell of radius r = 10-5 m, length L = 0.27 m, and thickness d = 10-8 m. The membrane has a positive charge on one side and a negative charge on the other, and acts as a parallel-plate capacitor of area A = 2?rL and separation d. Its dielectric constant is about ? = 8.
(a) Find the capacitance of the membrane.
nF
(b) If the potential difference across the membrane is 86 mV, find the charge on each side of the membrane.
nC
(c) Find the electric field through the membrane.
V/m
Explanation / Answer
a)
Capacitance of parallel plate capacitor is
C=keoA/d
Since Area
A=2pi*r*L
C=k*eo*(2pi*r*L)/d
since K=1/14pieo
=>C=krL/2kd =8*(10-5)*(0.27)/2*(9*109)*(10-8)
C=1.2*10-7 F =120 nF
b)
Charge
Q=CV=120*(86*10-3)
Q=10.32 nC
c)
Electric field
E=V/d =(86*10-3)/10-8
E=8.6*106 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.