19.4.10 Evaluate the solution The problem: You are helping design a stopping sys
ID: 1315413 • Letter: 1
Question
Explanation / Answer
apply KE = Elastic potential enrgy
as 0.5 mv^2 = 0.5 kx^2
K = mv^2/x^2
where m is mass of the car
v is speed
x is distance
so
K = 60 * 12*12/2*2
K =2160 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.