Astronauts use a centrifuge to simulate the acceleration of a rocket launch. The
ID: 1314366 • Letter: A
Question
Astronauts use a centrifuge to simulate the acceleration of a rocket launch. The centrifuge takes 20.0s to speed up from rest to its top speed of 1 rotation every 1.10s . The astronaut is strapped into a seat 4.40m from the axis.
Part A
What is the astronaut's tangential acceleration during the first 20.0s ?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
How many g's of acceleration does the astronaut experience when the device is rotating at top speed? Each 9.80m/s2 of acceleration is 1 g.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A)1 rotation every 1.1 sec means
w=pi/1.1 =2.85 rad/sec
so now Wf=Wo +at
2.85=a*20
alpha,a=0.1427 rad/sec^2
At=ar=0.627 m/sec^2 (ans)
B)centrepetal accleration at top speed,Ac=Wf^2*R=35.739 m/sec^2
so net accleration=sqrt(At^2 +Ac^2) =35.744 m/sec^2
so number of g's=35.744/9.8=3.647 g (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.