1.) A dc motor has coils with a resistance of 15 ? and is connected to an emf of
ID: 1313567 • Letter: 1
Question
1.) A dc motor has coils with a resistance of 15 ? and is connected to an emf of 120.0 V. When the motor operates at full speed, the back emf is 72 V
(a) What is the current in the motor when it first starts up?
A
(b) What is the current when the motor is at full speed?
A
(c) If the current is 6.5 A with the motor operating at less than full speed, what is the back emf at that time?
V
2.) The current in a 0.090 H solenoid increases from 20.0 mA to 170.0 mA in 3.0 s. Find the average emf in the solenoid during that time interval.
mV
Explanation / Answer
(a) current =120/15=8 ampere
(b)current when motor is in full speed=(120-72)/15=3.2 ampere
(c) net voltage=6.5*15=97.5
hence back voltage=120-97.5=22.5 volt
part 2
emf=L di/dt
=0.09 *150*10-3/3
= 4.5*10-3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.