Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1312330 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.94 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.1 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Explanation / Answer
Sinece in elastic collision momemtum n kinetic energy both are conserved
And velocity is directly proportional to distance
Since
M1v1=m2v2
So we can write that
M1h1=m2h2
4.94*5= 10.1*h2
H2=4.94*5/ 10.1=2.47m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.