A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of
ID: 1312225 • Letter: A
Question
A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of radius 1.60 km.
(a) What is its centripetal acceleration in gs?
(b) Suppose the pilot makes an emergency turn to avoid an approaching missile, subjecting himself to a centripetal acceleration of 10 gs, while flying at 630 m/s (supersonic). What is the radius of his turn? (This must be short-lived because fighter planes can only briefly endure such large accelerations without serious damage, and the pilot will soon black out at 10 gs.)
Explanation / Answer
centripetal acceleration = V2/r
= 56.25 m/s2
= 5.74 gs
radius = V2/a
= 6302/10*9.8
= 4.05 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.