Tran ties a string to a doorknob 0.70 m from the hinge as shown in the figure. T
ID: 1312010 • Letter: T
Question
Tran ties a string to a doorknob 0.70 m from the hinge as shown in the figure. The door is 0.80 m in length (l) and its mass (m) is 15 kg. The moment of inertia for the door is given by: Idoor = 1/3 ml2 . At the instant shown, the Robbie applies a 7.0 N force to the string. i. What is the torque on the door?Determine the angular acceleration of the door just as Tran pulls the string. If a doorstop were placed halfway between the hinge and outer edge of the door, what force would it apply to the door to keep it from moving?
Explanation / Answer
Part A)
Torque = Fr = (7)(.7) = 4.9 Nm
Part B)
Fr = I(alpha)
4.9 = .333(15)(.8)2(alpha)
alpha = 1.53 rad/s2
Part C)
Fr = 4.9
F(.4) = 4.9
F = 12.25 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.