The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 7.96*10^18 kg and a rad
ID: 1311153 • Letter: T
Question
The small spherical planet called "Glob" has a mass of 7.96*10^18 kg and a radius of 6.08*10^4 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1.72*10^3 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67*10-11 Nm2/kg2.) (in m/s)
B.A 36.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.50
Explanation / Answer
conserving energy we get
Ui+Ki= Uf+Kf
-GMm/R+ 1/2*mv^2= -GMm/(R+h)+ 0
thus v^2= 2GM( 1/R - 1/(R+h)
or v^2= 2*GM*h/(r*(R+h))
putting value we get
V^2= 2*7.96*10^18*6.67*10^-11*1.72*10^3/(6.08*10^4*6.252*10^4)
or V=21.9 m/s
B). mv^2/d= GMm/R^2
V^2= GM/R
so V= 6.67*10^-11*7.96*10^18/(1.510^5)
so V=59.56 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.