A ball is thrown horizontally from the top of a 95 m building and lands 150 m fr
ID: 1310776 • Letter: A
Question
A ball is thrown horizontally from the top of a 95 m building and lands 150 m from the base of the building. Ignore air resistance, and use a coordinate system whose origin is at the top of the building, with positive y upwards and positive x in the direction of the throw.
Part (b) What must have been the initial horizontal component of the velocity in m/s?
Part (c) What is the vertical component of the velocity just before the ball hits the ground in m/s?
Part (d) What is the magnitude of the velocity of the ball just before it hits the ground in m/s?
Explanation / Answer
a) H=95
H= 0.5 x 9.8 x t^2
=> t =4.403s
Thus, it covers v x t horizontal distance .
150 m = Vx x 4.403
=> Vx= 34.066 m/s
Thus, the horizontal component of the velocity is 34.066m/s
c) vertical component of velocity just before touching the groung
Vy= sqrt(2 x g x H) = - ( 2 x 9.8 x 95) = -43.15m/s
d) Magnitude of velocity = sqrt(Vx^2 + Vy^2 ) = 54.977 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.