Hockey puck A initially travels at v 0 = 4.15 m/s in the direction shown on smoo
ID: 1310001 • Letter: H
Question
Hockey puck A initially travels at v0 = 4.15 m/s in the direction shown on smooth horizontal ice before striking hockey puck B which is initially at rest, off-center. After the collision, A is deflected at ? = 33.7 degrees 'above' its original direction, while puck B is deflected at ? = 30.8 degrees 'below' the original direction of puck A as shown. The pucks have the same mass.
a) What is the speed of puck A after the collision? (in m/s)
b) Referring to the same situation with v0 = 4.15, ? = 33.7 degrees, ?= 30.8 degrees, what percentage of the initial kinetic energy of the system is converted to other forms (i.e. dissipated) during the collision?
(Note: you will need to determine the final speed of the other puck B first.)
Explanation / Answer
Assume final speed of A is V and speed of B is W
1) momentum is conserved in both the horizontal and vertical direction
initially momentum in vertical direction = 0
final momentum in vertical direction = mAVsin(33.7)- mBWsin(30.8)=0 => mAV= 0.92*mBW--------(1)
initially momentum in horizontal direction = mA*Vo= 4.15*mA
final momentum in horizontal direction = mAVcos(33.7) + mBWcos(30.8) = 4.15*mA------------------(2)
solving both the equations , V = 2.35 m/s and mBW= 2.55 mA vb = 2.55 m/s... va = 2.35 m/s
and both have same mass therefore W=2.55 m/s
a) the speed of the punk after the colission = V = 2.35 m/s
b) intial kinetic energy =0.5*mA*4.152= 8.61*mA
final kinetic energy = 0.5*mA*2.352 +0.5*mB*2.552= 6.01*mA
percentage loss in kinetic energy = (8.61-6.01)*100/8.61 = 30.19%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.