7. Consider two blocks, m1 and m2, with unequal mass (m1 not equal to m2). The t
ID: 1309943 • Letter: 7
Question
7. Consider two blocks, m1 and m2, with unequal mass (m1 not equal to m2). The two masses are connected by a light (massless) string, which passes over a massless and frictionless pulley. If m1 = 1kg and m2 = 4kg, calculate the acceleration of the system when the masses are allowed to move under the acceleration of gravity, a = g = 9.8 m/s^2. Choose from the closest answer below.
a. 1 g
b. 2/3 g
c 3/5 g
d 1/5 g
(please explain the answer)
8. The "leaning tower of Pisa" stands 55.6 m tall at its highest point. The top-level veranda stands approxiamately 44.6 m above the ground, on the leeward side. If one Euro coin, with mass m = 7.5 grams, is dropped from the veranda, calculate it's final velocity when it hits the ground, using conservation of energy. Choose the closest answer from the answer below.
a. 60 m/s
b. 30 m/s
c. 15 m/s
d. 90 m/s
Explanation / Answer
7) C
8) B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.