3) A horizontal magnetic field of 1.0 x 10 -4 T is at an angle of 30 o to the di
ID: 1309933 • Letter: 3
Question
3) A horizontal magnetic field of 1.0 x 10-4 T is at an angle of 30o to the direction of the current in a straight wire 75 cm long. If the wire carries a current of 15 A, what is the magnitude of the force on the wire?
4) An electron travels at a speed of 2.0 x 104 m/s through a uniform magnetic field of strength 1.2 x 10-3 T. What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field:
a) Are perpendicular
b) Make an angle of 45o
c) Are parallel
d) Are exactly opposite?
5) A square loop of wire with sides of length 40 cm is in a uniform magnetic field perpendicular to its area If the field
Explanation / Answer
3)B be the magnetic field = 1.0 x 10-4 T
? be the angle between the magnetic field and current = 300
L be the length of the wire = 75 cm = 0.75m
I be the current in the wire = 15 A
From basic magnetic force
F = qvB sin ?
F = q(L/t)B sin ?
F = (q/t)LB sin ?
F = I L B sin ?
F = 15 x 0.75 x 1.0x10-4 sin 300
F = 11.25 x 10-4 sin 300
F = 11.25 x 10-4 (1/2)
F = 5.625 10-4 N
F = 0.5625mN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.