A police car sounding a siren with a frequency of 1280 Hz is traveling at 140.0k
ID: 1308831 • Letter: A
Question
A police car sounding a siren with a frequency of 1280 Hz is traveling at 140.0km/h .
Part A
What frequencies does an observer standing next to the road hear as the car approaches and as it recedes?
Fapproaching, F receding
Part B
What frequencies are heard in a car traveling at 80.00km/h in the opposite direction before and after passing the police car?
Fbefore, Fafter
Part C
The police car passes a car traveling in the same direction at 90.00km/h . What two frequencies before and after overtaking are heard in this car?
Fbefore,Fafter
Explanation / Answer
A fbefore = 1456 hz fafter= (330/(330+40))*1280 hz= 1140 Hz
B=f before =1553 Hz fafter=(330-22)/(330+40)*1280 Hz = 1065
C= fbefore=1346 Hz fafter =(330+25)/(330+40)*1280=1228 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.