The left-hand end of a long horizontal stretched cord oscillates transversely in
ID: 1308532 • Letter: T
Question
The left-hand end of a long horizontal stretched cord oscillates transversely in SHM with frequency 300Hz and amplitude 2.3cm . The cord is under a tension of 160N and has a linear density 0.10kg/m . At t=0, the end of the cord has an upward displacement of 1.9cm and is falling. Consider the point x = 1.20m on the cord.(Figure 1)
A) Determine the maximum velocity of this point.
B) Determine its maximum acceleration.
Part C
What is its velocity at t = 2.2s ?
D) What is its acceleration at t = 2.2s ?
Please show work and give units
Explanation / Answer
the displacement equation shows that
vmax = A.?
amax = -A.?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.