13. A 200 g mass attached to a horizontal spring oscillates at a frequency of 2.
ID: 1308405 • Letter: 1
Question
13. A 200 g mass attached to a horizontal spring oscillates at a frequency of 2.0 Hz. At t = 0 s, the mass is at x = 5.0 cm and has vx = ? 30 cm/s. Determine:
a. The period.
b. The angular frequency.
c. The amplitude.
d. The phase constant.
e. The maximum speed.
f. The maximum acceleration.
g. The total energy.
h. The position at t = 0.40 s.
17) || A spring with spring constant 15 N/m hangs from the ceiling. A ball is attached to the spring and allowed to come to rest. It is then pulled down 6.0 cm and released. If the ball makes 30 oscillations in 20 s, what are its (a) mass and (b) maximum speed?
19. A mass on a string of unknown length oscillates as a pendulum with a period of 4.0 s. What is the period if
a. The mass is doubled?
b. The string length is doubled?
c. The string length is halved?
d. The amplitude is doubled?
Explanation / Answer
13)
(a) Period is the inverse of the frequency.
Period = 1 / ( 2.0 Hz )
= 0.50 seconds ?---
(b) ? = 2?f
? = 2?( 2 Hz )
? = 12.57 rad / sec ?---
(c) Max potential = kinetic + potential
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.