A person with mass m p = 78 kg stands on a spinning platform disk with a radius
ID: 1308260 • Letter: A
Question
A person with mass mp = 78 kg stands on a spinning platform disk with a radius of R = 1.62 m and mass md = 180 kg. The disk is initially spinning at ? = 1.6 rad/s. The person then walks 2/3 of the way toward the center of the disk (ending 0.54 m from the center).
1)What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk when the person stands on the rim of the disk? kg-m2
2)What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk when the person stands at the final location 2/3 of the way toward the center of the disk? kg-m2
3)What is the final angular velocity of the disk? rad/s
4)What is the change in the total kinetic energy of the person and disk? (A positive value means the energy increased.) J
5)What is the centripetal acceleration of the person when she is at R/3? m/s2
6)If the person now walks back to the rim of the disk, what is the final angular speed of the disk? rad/s
Explanation / Answer
1)moment of inertia=0.5MR^2+mR^2
=0.5*180*1.62^2 + 78*1.62^2
=440.9 kg m^2
2)moment of inertia=0.5MR^2+ md^2
=0.5*180*1.62^2 + 78*0.54^2
=258.941 kg m^2
3)conserving momentum
I1w1=I2w2
or 440.9*1.6=258.941*w
or w=2.72 rad/s
4)change=0.5*258.941*2.72^2-0.5*440.9*1.6^2
=393.523 J
5)CENTRIPETAL ACCELERATION=w^2/R
=2.72^2*0.54
=4 m/s^2
6)again conserving momentum,
440.9*w=258.941*2.72
or w=1.6 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.