A system of two converging lenses forms an image of an arrow as shown. The first
ID: 1308076 • Letter: A
Question
A system of two converging lenses forms an image of an arrow as shown. The first lens is located at x = 0 and has a focal length of f1 = 6.5 cm. The second lens is located at x = x2 = 54.24 cm and has a focal length of f2 = 20 cm. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (xo,yo) = (-8.4 cm, 6.7 cm).
1)What is x1, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the first lens?
2)What is y1, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the first lens?
3)What is x3, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the two lens system?
4)What is y3, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the two lens system?
Explanation / Answer
1) 1/xo + 1/x1 = 1/f1
1/8.4 + 1/x1 = 1/6.5
x1 = 28.737 cm
2)
y1/yo = x1/xo
y1 = (6.7*28.737)/8.4 = 22.92 cm
this image is formed between L1 and L2
3) 1/f2 = 1/(x2-x1) + 1/x3
1/20 = (1/(54.24-28.737)) + (1/(x3-x1))
x3 =121.424 cm
4) y3 / yo = ((x3-x1)/(x2-x1))*(x1/xo)
y3 = 83.304 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.