Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10) A wire with a weight per unit length of 0.056 N/m is suspended directly abov

ID: 1307769 • Letter: 1

Question

10) A wire with a weight per unit length of
0.056 N/m is suspended directly above a second wire. The top wire carries a current of
22.6 A, and the bottom wire carries a current of 61.3 A.The permeability of free space is 4?

Find the flux of the Earth's magnetic field, of magnitude 3 times 10 T, through a square loop of area 25.1cm2,when the field is perpendicular to the plane of the loop. Answer in units of T m2 006 (part 2 of 3) 10.0 points Find the flux of the Earth's magnetic field through the square loop when the field makes h 16.1 degree angle with the normal to the plane of the loop. Answer in units of T m2 007(part 3 of 3) 10.0 points Find the flux of the Earth's magnetic field through the square loop when the field makes h 92.5 degree angle with the normal to the plane. Answer in units of T m2 008 10.0 points A solenoid 9.9cm in radius and 18m in length has 7700 uniformly spaced turns and carries h current of 3.1 A. Consider a plane circular surface of radius 2.3cm located at the center of the solenoid with its axis coincident with the axis of the solenoid. What Ls the magnetic flux phi through this circular surface?(l Wb = ITm2) Answer in units of Wb 009 10.0 points Two long parallel wires are separated by 5.4cm. One of the wires carries a current of 10 A and the other carries a current of 56 A. Determine the magnitude of the magnetic force on a 3.2m length of the wire carrying the greater current. Answer in units of in N

Explanation / Answer

005:

magneticv flux = NAB

= 1* 3*10^-5 * 25.1*10^-4

= 7.53*10^-8 Tm^2

-------------------------

006: flux = 7.53*10^-8 *cos 16.1

flux = 7.23*10^-18 Tm^2

-------------------------

007:

flux = 7.583*10^-8 * cos 92.5

flux = -3.307*10^-98 Tm^2

-------------------------------

008:

Magnetic iedl due to solonoid is B = uonI/L

B = 4pi*10^-7 * 7700* 3.1/18

B = 1.6655 mT

flux = NAB

= 3.14* 0.023*0.023* 1.6655*10^-3

= 2.7 *10^-6 Wb

--------------------------------

009:

F = u0i1i2L/2pid

F = 4pi*10^-7 * 10*56* 3.2/(2pi*0.054)

F = 6.63*10^-3 N