Your Last name: Your first name: Without formulae and proper explicit units, you
ID: 1307069 • Letter: Y
Question
Your Last name: Your first name: Without formulae and proper explicit units, you will get ZERO, even if the answer is correct! 1.20 points. A proton at rest is put inside a uniform vertical electric field of magnitude E. What magnitude electric field in N/C must be used in order to move upward the proton by 20 cm in one second? Is E upward or downward? 2. 20 points. What is the density of charge in C/cm2(NOT in C/m2) on the external surface of a conductor where the magnitude of the electric field is 10 V/cm (NOT in V/m)? Hint: 1 V/m is identical to 1 N/CExplanation / Answer
1) qe-mg=ma
1/2at^2 =20*10^-2
a=40*10^-2=0.4 m/s^2
force eqn
1.6*10^-19*E -1.67*10^-27 g=1.67*10^-27*0.4
E=1.67*10^-27(9.8+0.4)/1.6*10^-19
= 10.64*10^-8N/C
2)CHARGE DENSITY/e0 =10
charge density= 10*8.8*10^-12/10^2 c/cm2 (e0=8.8*10^-12c/vm)
=8.8*10^-13 c/cm2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.