A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air
ID: 1306658 • Letter: A
Question
A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air is 1.28 kg/m3 and the density of helium in the balloon is 0.18 kg/m3. The radius of the balloon (when filled) is R = 5.3 m. The total mass of theempty balloon and basket is mb = 120 kg and the total volume is Vb = 0.059 m3. Assume the average person that gets into the balloon has a mass mp = 72 kg and volume Vp = 0.078 m3.
1)
What is the volume of helium in the balloon when fully inflated?
623.6
2)
What is the magnitude of the force of gravity on the entire system (but with no people)? Include the mass of the balloon, basket, and helium.
2276
3)
What is the magnitude of the buoyant force on the entire system (but with no people)? Include the volume of the balloon, basket, and helium.
7830.4
4)
What is the magnitude of the force of gravity on each person?
5)
What is the magnitude of the buoyant force on each person?
6)
How many FULL people can the balloon lift up? (Your answer must be an integer.)
7 people
**** I only need the answers to 4, and 5
Explanation / Answer
F person (no buoyancy) = 72 * 9.81 = 706.32 N
Buoyancy on each person = 0.9543
With buoyancy = 706.32 - 0.078 * 1.28 * 9.81 =705.3405 N
the actual force is close enough without the buoyancy, but I gave you both.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.