A thin, uniformly charged spherical shell has a potential of 692 V on its surfac
ID: 1305760 • Letter: A
Question
A thin, uniformly charged spherical shell has a potential of 692 V on its surface. Outside the sphere, at a radial distance of 13.0 cm from this surface, the potential is 462 V.
Calculate the radius of the sphere.
Determine the total charge on the sphere.
What is the electric potential inside the sphere at a radius of 3.0 cm?
Calculate the magnitude of the electric field at the surface of the sphere.
If an electron starts from rest at a distance of 13.0 cm from the surface of the sphere, calculate the electron's speed when it reaches the sphere's surface.
Tries 0/8Explanation / Answer
V = k Q / r
V * r = constant
692 * R = 462 * (R + 13).
R = 26.11 cm
-------------------------------------
692 = kQ / 26.11 cm.
Q = 2.0 * 10-8 C
----------------------------------------
It is the same as the surface
= 692 V
------------------------------------
E = k Q / R2
= 9 * 109 * 2.0 * 10-8 / (26.11 cm )2
= 2640 V/m
--------------------------------------
692 * e = 462 * e + mv2 / 2.
m v2 / 2 = 230 * e.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.