A garage door is mounted on an overhead rail (the figure( Figure 1 ) ). The whee
ID: 1304942 • Letter: A
Question
A garage door is mounted on an overhead rail (the figure(Figure 1) ). The wheels at A and B have rusted so that they do not roll, but rather slide along the track. The coefficient of kinetic friction is 0.54. The distance between the wheels is 2.00 m, and each is 0.50 m from the vertical sides of the door. The door is uniform and weighs 997N . It is pushed to the left at constant speed by a horizontal force F? .
Part A
If the distance h is 1.60m , what is the vertical component of the force exerted on the wheel Aby the track?
Part B
If the distance h is 1.60m , what is the vertical component of the force exerted on the wheel Bby the track?
Part C
Find the maximum value h can have without causing one wheel to leave the track
Explanation / Answer
Initially, Va = Vb = 997 / 2 = 498.5 N
Friction force on A + B = 498.5*0.54 + 498.5*0.54 = 538.38 N
So, F = 538.38 N
Later,
Va + Vb = 997
For wheel A, F*h + 997*(2/2) = Vb*2
538.38*1.6 + 997 = Vb*2
Vb = 929.2 N
Va = 997 - 929.2 = 67.8 N
c)
For max. value, Va = 0
So, Vb = 997
F*h + 997*(2/2) = Vb*2
538.38*h + 997 = 997*2
h = 1.85 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.