A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x 3 = 45.1 cm. The firs
ID: 1304668 • Letter: A
Question
A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x3 = 45.1 cm. The first lens is a diverging lens located at x = 0 and has a focal length of magnitude f1 = 11.6 cm. The second lens is located at x = x2 = 20.4 cm and has an unknown focal length. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (xo, yo) = (-28.9 cm, 22.8 cm).
1)
What is x1, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the first lens?cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
What is y1, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the first lens?cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
What is f2, the focal length of the second lens. If the lens is a converging lens, f2 is positive. If the lens is a diverging lens, f2 is negative.cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
4)
What is y3, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the two lens system
Explanation / Answer
Part 1)
For the first lanes, apply 1/f = 1/p + 1/q
1/-11.6 = 1/28.9 + 1/q
q = -8.28
So x1 = -8.28 cm
Part 2)
y1/y = -q/p
y1/22.8 = -(-8.28/28.9)
y1 = 6.53 cm
Part 3)
1/f = /p + 1/q
p = 8.28 + 20.4 = 28.68
q = 45.1 - 20.4 = 24.7
1/f = 1/28.68 + 1/24.7
f = 13.3 cm
Part 4)
y3/y1 = -q/p
y3/6.53 = -24.7/28.68
y3 = -5.62 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.