A lens located in the y-z plane at x = 0 forms an image of an arrow at x = x 2 =
ID: 1304471 • Letter: A
Question
A lens located in the y-z plane at x = 0 forms an image of an arrow at x = x2 = 54.2 cm. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (x1, y1) = (-33.2 cm, 6.15 cm). The index of refraction of the lens is n = 1.35.
1)
What is flens, the focal length of the lens? If the lens is converging flens is positive. It the lens is diverging, flens is negative.cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
What is y2, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow?cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
The lens is a plano-convex lens. What is Rlens, the radius of curvature of the convex side of the lens?cm
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
4)
The object arrow is now moved to x = x1,new = -9.7 cm. What is x2,new, the new x co-ordinate of the image of the arrow?
Explanation / Answer
1) 1/x1 + 1/x2 = 1/F
1/33.2 + 1/54.2 = 1/F
F = +20.58 cm
2) y2/y1 = -x2/x1
y2 = (6.15*54.2)/33.2 = -10.44 cm
3) F = (n-1)(1/R)
R = (n-1)/F = (1.35-1)/20.58 = 0.017 cm
4) 1/9.7 + 1/x2new = 1/20.54
x2new = -18.34 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.