As a 3.0 kg object moves from point A to point B, it is acted upon by a single c
ID: 1304151 • Letter: A
Question
As a 3.0 kg object moves from point A to point B, it is acted upon by a single conservative force which does -40 J of work during this motion. At point A the speed of the particle is 6.0 m/s and the potential energy associated with the force is +50 J. What is the potential energy at point B? +14J +12J +90J +23J +68J A 4.0-gram particle is moving horizontally rightward with a speed of 5.0 m/s when it strikes a 9.0-gram particle that is initially at rest The 4.0 gram particle rebounds and, following the collision, moves leftward with a speExplanation / Answer
use the law of conservation
work done by force will reduce the kinetic energy
intial kinetic energy= 1/2 m v2 = 3 X 36/2 = 108/2 = 54 J
work done by conservative force = -40 J => loss in kinetic energy = -40 J
final kinetic energy will be = 54 - 40 = 14 J
since only conservative forces are there then
initial kinetic energy + initial potential energy = final kinetic energy + final potential energy
54 + 50 = 14 + final potential energy
final potential energy = 104 - 14= 90 J => option (c)
(b) law of conservation of momentum
m1 v1 + m2 v2 = m1 v'1 + m2 v'2
v1 = 5 m/s andv2 = 0 , v'1 = 1.5 m/s and v'2 = we have to find
4 X 5 + 9 X 0 = 4 X 1.5 + 9 X v'2 => v'2 = 1.555 m/s towards right side.
so momentum= m2 v'2 = 9 X 10-3 X 1.555= 0.014 N-s (option (a) )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.