A) The semiconducting compound InSb is widely used for infrared light emitting d
ID: 1303796 • Letter: A
Question
A) The semiconducting compound InSb is widely used for infrared light emitting diodes (LED's). The energy gap in InSb is 0.18 eV. What is the frequency of light emitted by a InSb LED?
B) Electromagnetic radiation is incident on the surface of a semiconductor. The maximum wavelength of this light that is required if electrons are to cross the energy gap between the valence band and the conduction band is 368 nm. What is the energy gap, in electron volts, for the semiconductor?.
Please provide explination. I need to understand the topic.
Explanation / Answer
a.)0.18*1.602x10^-19=6.626x10^-34*f
So f= 4.35 x 10^13 Hz
b.)E=hc/lambda=6.626x10^-34*3*10^8/368x10^-9 = 5.4 x10^-19 J = 3.37 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.