The energy-level scheme for the hypothetical one-electron element searsium is sh
ID: 1303318 • Letter: T
Question
The energy-level scheme for the hypothetical one-electron element searsium is shown in the figure(Figure 1) . The potential energy is taken to be zero for an electron at an infinite distance from the nucleus.
Part: A How much energy (in electron volts) does it take to ionize an electron from the ground level?
Part B An 18.0eV photon is absorbed by a searsium atom in its ground level. As the atom returns to its ground level, what possible energies can the emitted photons have? Assume that there can be transitions between all pairs of levels. short essay answer
Part C What will happen if a photon with an energy of 8.00eV strikes a searsium atom in its ground level? Why? short essay answer
Part D
Photons emitted in the searsium transitions n=3?n=2 and n=3?n=1 will eject photoelectrons from an unknown metal, but the photon emitted from the transition n=4?n=3 will not. What are the limits (maximum and minimum possible values) of the work function of the metal?
Explanation / Answer
A) 20 eV
B) so it will be in the n=4 state to start
so it can go from 4->3, 2 eV 3->2 5 eV 2->1 10 eV
3->1 15 eV
4->2, 8 eV
4>1 18 eV
c) Nothing since there is not an energy difference that will let it absorb the 8evV photon
d) so work function has to be more than 4->3 which is 3eV
but less than 3->2 which is 5eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.