A diver of weight 690 N stands at the end of a diving board of length L = 5 m an
ID: 1301269 • Letter: A
Question
A diver of weight 690 N stands at the end of a diving board of length L = 5 m and negligible mass. The board is fixed to two pedestals separated by distance d = 1.5 m.
(a,b) What are the magnitude and direction of the force on the board from the left pedestal? (Include the sign. Take upward to be positive.)
N
(c,d) What are the magnitude and direction of the force on the board from the right pedestal? (Include the sign. Take upward to be positive.)
N
(e,f) Which pedestal is being stretched and which is being compressed?
The left pedestal is being stretched.The right pedestal is being stretched.The left pedestal is being compressed.The right pedestal is being compressed.
Explanation / Answer
If teh diver is on the right.
720*2.5 = 1800Nm
divide by 1.5 for force on left pedestal
a=1200N
b=down
add forces for reaction if board is stationary
1200+720
c=1920N
d=up
e, f = the left is stretched
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.