Explain with answer. 022 (part 1 of 3) 10.0 points Four moles of a certain diato
ID: 1300589 • Letter: E
Question
Explain with answer.
022 (part 1 of 3) 10.0 points Four moles of a certain diatomic molecular gas are heated at constant pressure from 260 K to 362 K. The heat capacity of this gas under con- stant pressure is 28.8 J/mol. K. The univer sal gas constant is 8.31451 J/mol. K. Calculate the heat transferred to the gas Answer in units of J 023 (part 2 of 3) 10.0 points Calculate the increase in its internal energy. Answer in units of J 024 (part 3 of 3) 10.0 points Calculate the work done by the gas Answer in units of JExplanation / Answer
Here, n=4
Cp=28.8 J/mol.K
?T=362-260=102K
q=4*28.8*102=11750.4 J=11.7504 kJ
Cv=CP-R=28.8-8.314=20.48549
U=4*20.48549*102=8358.08 J=8.35808 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.