The atmosphere in our physics lecture room is composed primarily of nitrogen N 2
ID: 1300010 • Letter: T
Question
The atmosphere in our physics lecture room is composed primarily of nitrogen N2 (78%) and oxygen O2. On an average day, the temperature of our room is around 19.4 oC.
1) What is average speed (rms) of the nitrogen molecules?
vrms =
2) What is the average speed (rms) of the oxygen molecules?
vrms =
3) Now lets assume we turn the heat up a bit and the air temperature doubles to 38.8 oC. Now what is the average speed (rms) of the nitrogen molecules?
vrms =
4) Now what is the average speed (rms) of the oxygen molecules?
vrms =
5) For comparison, what is the speed of sound at 20 oC?
vsound =
Explanation / Answer
Vrms = ?(3kT/m)
diatomic oxygen m = 32amu * 1.673e-27kg/amu = 5.35e-26 kg
diatomic nitrogen m = 28amu * 1.673e-27kg/amu = 4.68e-26 kg
k = 1.38e-23 J/K
19.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.