Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Macmillan Higher Educat x à www.macmillanhighered X Home Chegg.com 6A Final Exam

ID: 1299945 • Letter: M

Question

Macmillan Higher Educat x à www.macmillanhighered X Home Chegg.com 6A Final Examin fo & stuc b https://gauc University of California, x x fi L www.macmillanhighered com Catalog/uploadedFiles/Content/ F/Product About Look Inside/Freedman College Physics/College Physics EOC Questions Chapter 8.pdf 1191 Mins aa anorner track, tne angular speea IS Increasea to 43U rpm in a time of 0.75 s. Calculate the average angular acceleratiorn in rad/s for the change to occur. SSM 78. Astronomy A communication satellite circles Earth in a geosynchronous orbit such that the satellite remains directly above the same point on the surface of Earth. (a) What angular displacement (in radians) does the satellite undergo in 1 h ots 83. An 85.0-cm-wide door is pushed open with a force of F- orbit? (b) Calculate the angular speed of the satellite in rev/min75.0 N. Calculate the torque about an axis that passes through and rad/s Figure 8-52 Problem 82 the hinges in each of the cases in Figure 8-53. SSM 1.indd 349 4/9/13 12:45 PM 350 Chapter 8 Rotational Motion moment of inertia of the wheel? The external torque is then removed, and a brake is applied. If it takes the wheel 200 s to come to rest after the brake is applied, what is the magnitude of the torque exerted by the brake? 88·*A flywheel of mass 35.0 kg and diameter 60.0 cm spins at 400 rpm when it experiences a sudden power loss. The flywheel slows due to friction in its bearings during the 20.0 s the power is off. If the flywheel makes 200 complete revolutions during the power failure, (a) at what rate is the flywheel spinning when the power comes back on? (b) How long would it have taken for the flywheel to come to a complete stop? 85 cm in Figure 8-53 Problem 83 70° 84.A 50.0-g meter stick is balanced at its midpoint (50 cm) Then a 200-g weight is hung with a light string from the 70.0- cm point, and a 100-g weight is hung from the 10.0-cm point (Figure 8-54). Calculate the clockwise and counterclockwise torques acting on the board due to the four forces shown about the following axes: (a) the 0-cm point, (b) the 50-cm point, and (c) the 100-cm point 89. A solid cylindrical pulley with a mass of 1.00 kg and a radius of 0.25 m is free to rotate about its axis. An object of mass 0.250 kg is attached to the pulley with a light string (Figure 8-56). Assuming the string does not stretch or slip, calcu How to Save Documents 11:22 PM 12/12/2014

Explanation / Answer

Torque = Force*perpendicular distance

in all case perpendicular distance =85cm = 0.85m

force's horizontal component produces no torque and vertical component produces torque

vertical comp = 75cos(theta)

1) torque = 75*0.85 = 63.75

2)torque = 75*0.85*cos(25) = 57.77

3)torque=75*0.85*cos(70) = 21.8

4)torque = 75*0.85*cos(90) = 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote