Near the surface of the Earth, block A, with mass mA, is initially at rest on a
ID: 1299544 • Letter: N
Question
Near the surface of the Earth, block A, with mass mA, is initially at rest on a horizontal floor. Block B, with mass mB, is initially at rest on the horizontal top surface of A. The sum of the two masses is mA + mB = 10 kg. Block A is pulled with a horizontal force F as shown in the figure. If the coefficient of static friction between the two blocks is ?s = 0.8, and if block B begins to slide off block A when F is greater than 98 N, what is the kinetic coefficient of friction, ?k, between block A and the floor?
answer is .2
Explanation / Answer
normal reaction = 10g
friction = uk10g
acceleration = 98 - uk98 / 10
mb* acceleration = usmbg (SINCE IT JUST SLIPS FRICTION = MAX STATIC FRICTION)
98(1-uk) / 10 = 0.8*9.8
1-uk = 0.8
uk = 0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.