Have the answer just need help working it out please. Question 2 2. A uniform 30
ID: 1299365 • Letter: H
Question
Have the answer just need help working it out please. Question 2
2. A uniform 300-kg beam, 6.00 m long is freely pivoted at P, as shown in the figure. The beam is supported in a horizontal position by a light strut, 5.00 m long, which is freely pivoted at Q and is loosely pinned to the beam at R. A load of mass is suspended from the end of the beam at S. A maximum compression of 23,000 N in the strut is permitted, due to safety. The maximum mass M of the load is closest to A. 554 kg. B. 789 kg. C. 1020 kg. D. 1090 kg. F. 1320 kg.Explanation / Answer
B. 789 kg
First find the angle the strut makes with the beam
sin theta =4/5
theta = 53.1 degrees
torque upward from strut - torque down fromweight of beam - torque down from M = 0
23000 * 3 * sin 53.1 - 300 * 9.8 * 3 - M * 9.8 * 6 = 0
M = 789 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.