5. A 1000 kg motorboat travelling due West strikes a 5000 kg ship traveling at 1
ID: 1299246 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
for full credit
i = east -i = west
j = north -j = south
v1 = v1xi
v2 = v2yj
v = vi + vyj
v = sqrt(V^2+Vy^2)
from momentum conservation
initial momentum = final momentum
m1*v1 + m2*v2 = (m1+m2)*V
-(1000*v1xi) + (5000*1)j = 6000*(Vxi + Vyj)
comparing i
-1000*v1x = 6000*Vx
V1x = -6*Vx .(1)
comparing j
5000 = 6000*Vy
Vy = 5/6 ............ .(2)
given V = 1.25
sqrt(vx^2 + Vy^2) = 1.25
Vx^2 + Vy^2 = 1.5625
Vx^2 + (5/6)^2 = 1.5625
Vx = 0.932 m/s
from 1
V1x = -6*Vx = -5.592 m/s
so speed of motor boat = 5.592 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.