2. The peak power consumed by a microwave is 1150 W when operated at 120 V rms.
ID: 1297956 • Letter: 2
Question
2. The peak power consumed by a microwave is 1150 W when operated at 120 V rms. What rms current does that Microwave draw? 3. The sinusoidal voltage output from the AC generator oscillates between 500 V and -500 V. The circuit is constructed with a generator, an ideal transformer and a 30 omega resistor. The generator a. is connected to 4 turns on the primary of the transformer and the resistor is connected to 8 turns on the secondary of the transformer (the figure does not show the number of turns accurately). (a) What is the maximum voltage across the resistor R? b) What is the average power dissipated in R?Explanation / Answer
Peak voltage =500V
Rms voltage =500/SQrt(2) =353.55Volts
voltage in the secondary winding =353.55*(secondary winding turns/primary winidng turns) =707.10V
the rms voltage across resistor = 707.10V
The average power =V2/R =(707.10)2/30 =16.666kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.