Bubba is working out near some trees one day. There is a rope hanging from a tre
ID: 1296768 • Letter: B
Question
Bubba is working out near some trees one day. There is a rope hanging from a
tree limb near where he is working. A bull in the field sees Bubba and starts to
charge him. Bubba decides to climb the rope. As he grabs the
rope, he is running at 1.22 m/s, and so the rope starts to swing. Bubba has a mass of 65.4 kg. His center of mass is initially a distance of 5.33 meters below where the rope is tied to the tree limb.
How long does it take after Bubba grabs the rope until he is at the maximum swing angle?
Explanation / Answer
this is a example of pendulam where length is 5.33m
time period = 2* pie (l/g)1/2.
t = 2 *3.14 * ( 5.33/9.8)1/2.
t = 4.63 s
so to reach max swing angle is 1/4 * 4.63 = 1.15s as in 1 complete cycle 1. it starts from mean postition goes to max( takes t/4)
2 . comes to mean pos( takes t/4)
3. goes to max swing angle ( t/4)
4 . comes to mean pos( takes t/4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.