An incident ball A of mass .20 kg is sliding at 2.3 m/s on horizontal tabletop I
ID: 1296282 • Letter: A
Question
An incident ball A of mass .20 kg is sliding at 2.3 m/s on horizontal tabletop It makes head-on collision with a target ball B of mass 0.60 kg at rest at edge of table. As result of collision, the incident ball rebounds, sliding backwards at 1.0 m/s immediately after the collision
Calculate spped of the .60 kg target ball immediately after collision
The tabletop is 1.20 m above level, horizontal floor. Target ball is projected horizontally and and initially strikes floor at a horizontal displacement d from the point of collision Calculate horizontal displacement d of the target ball
Explanation / Answer
Assumuning Elastic collision,
for conservation of momentum
m1u1+m2u2= m1v1+m2v2. m1 = 0.20 kg, m2=0.60kg u1=2.3m/s, u2=0 m/s; v1=-1m/s
(0.20*2.3) + 0 = (0.20*-1)+0.6*(v2)
0.6v2 = 0.66
v2 = 1.1 m/s
Since the ball is horizontally projected. In vertical direction, the initial velocity = 0;
hence y = 1/2 at2. y = 1.2m, a = g = 9.8;
t = sqrt(2*y/a) = 0.495 sec
In horizontal direction.
x = ut since a=0;
= 1.1 x 0.495
= 0.5445 m = d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.