This time, William Tell is shooting at an apple that hangs on a tree. The apple
ID: 1296057 • Letter: T
Question
This time, William Tell is shooting at an apple that hangs on a tree. The apple is a horizontal distance of 20.0m away and at a height of 4.00m above the ground.
If the arrow is released from a height of 1.00m above the ground and hits the apple 0.510s later, what is the arrow
This time, William Tell is shooting at an apple that hangs on a tree. The apple is a horizontal distance of 20.0m away and at a height of 4.00m above the ground. If the arrow is released from a height of 1.00m above the ground and hits the apple 0.510s later, what is the arrow?s initial velocity?Explanation / Answer
Let velocity of projection be v m/s at an angle of ? with the horizontal. Then its---
Vertical component = v sin ? and
Horizontal Component = v cos ?
According to the question the arrow covers a horizontal distance of 20 m to hit the apple in 0.5 s
=> ( v cos ? ) * 0.5 = 20
=> v cos ? = 40 ............. (1)
Again it rises to a height of ( 4 - 1 ) = 3 m above the point of projection in 0.5 s.
=> ( v sin ? ) * 0.5 = 3
=> v sin ? = 6 ........... (2)
From (1) and (2) we get ---
=> tan ? = 6/40 = 3/20 = 0.1500
=> ? = 8.53076561 degree
Hence sin ? = 0.148340452 and cos ? = 0.988936352
From (1)
=> v cos ? = 40 ............. (1)
=> v = 40 / cos ? = 40.447 m/s
inclined at an angle of = 8.53076561 degree with the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.