A bomber flies horizontally with a speed of 231 m/s relative to the ground. The
ID: 1295483 • Letter: A
Question
A bomber flies horizontally with a speed of
231 m/s relative to the ground. The altitude
Of the bomber is 2520 m and the terrain is
Level. Neglect the effects of air resistance.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s
2
.
a) How far from the point vertically below
The point of release does a bomb hit the
Ground?
Answer in units of m
b) At what angle from the vertical at the point
of release must the telescopic bomb sight be
set so that the bomb hits the target seen in
the sight at the time of release?
Answer in units of ?
Explanation / Answer
a) time take by bomb to reach ground,
vertically;
2520 = 0 + 9.8t^2 /2
t = 22.68 sec
d = ut = 231 x22.68 = 5238.59 m
b) angle from vertical = tan-1(5238.59 / 2520) = 64.31 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.