The 170 lb ice skater with arms extended horizontally spins about a vertical axi
ID: 1295151 • Letter: T
Question
The 170 lb ice skater with arms extended horizontally spins about a vertical axis with a rotational speed of 1 rev/sec. Estimate his rotational speed if he fully retracts his arms, bringing his hands very close to the centerline of his body. As a reasonable approximation, model the extended arms as uniform slender rods, each of which is 27 in. long and weighs 16 lb. Model the torso as a solid 138-lb cylinder 13 in. in diameter. Treat the man with arms retracted as a solid 170 lb cylinder of 13 in. diameter. Neglect friction at the skate-ice interface. (Hint: You'll need to use the parallel-axis theorem to figure out the moment of inertia of the extended arms.)
___________________________ rev/s
Explanation / Answer
I1 = (1/2)*170*6.5*6.5 = 3591.25
initial angular momentum Li = I1*w1 = 3591.25*1 = 3591.25
I2 = ((1/2)*138*6.5*6.5) + (2*(1/3)*16*27*27) = 10691.25
final angular momentum Lf = I2*w2 = 10691.25*w2
Lf = Li
10691.25*w2 = 3591.25
w2 = 0.336 rad/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.